player for YouTube for Mac OS X
12.10.2007
Mikro RNA usypia wirusa HIV
Komórkowe mikro-RNA pomaga przetrwać wirusowi HIV, gdyż wyłącza replikację jego materiału genetycznego i skłania go do przejścia w stan utajenia - informują naukowcy z USA na łamach czasopisma "Nature Medicine".

Wirus HIV potrafi się schować w komórkach naszego organizmu i "usnąć" tam. Przechodzi wtedy w tzw. okres utajenia. Leki antywirusowe działają natomiast tylko na wirusy powielające się, a zatem utajenie jest metodą przetrwania HIV.

Hui Zhang wraz z kolegami z Thomas Jefferson University w Filadelfii odkrył skupisko mikro-RNA, które łączy się z fragmentem genomu wirusa HIV i wyłącza ekspresję jego genów.

Takie mikro-RNA występują w dużej ilości w tzw. spoczynkowych limfocytach T CD4 - komórkach, które są głównym siedliskiem utajonych cząsteczek wirusa HIV. Wymienieni naukowcy poddali T CD4, pobrane od pacjentów zarażonych wirusem HIV, działaniu inhibitorów mikro-RNA i wykazali, że w takich warunkach powstaje 10 razy więcej nowych cząsteczek wirusa HIV niż bez udziału inhibitorów.

Autorzy pracy sugerują, że wykonując odpowiednie manipulacje na odkrytym przez nich mikro-RNA, będzie można zapobiegać ukrywaniu się wirusa HIV i skuteczniej go niszczyć.

Źródło: wiadomosci.onet.pl
góra
nauka

Oceń:
5
4
3
2
1

demotywatory troche inaczej - wrzuta